KÜTAHYA
BAROSU
Gezinti Bağlantılarını Atla
 
 
  
 
AralıkOcakŞubat
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
ZAFER BAYRAMIMIZ VE KÜTAHYAMIZIN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
Tarih: 28.08.2017 | Okunma Sayısı: 126 | | |
ZAFER BAYRAMIMIZ VE KÜTAHYAMIZIN KURTULUŞU KUTLU OLSUN

26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz'un başlaması, 30 Ağustos'taki Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin büyük bir zaferle sonuçlanması neticesinde, 9 Eylül'de yurt sathı düşman askerinden temizlenmiştir. Büyük Zafer, şanlı milletimizin eşsiz destanlarından biridir. Bu Zafer, Türk Ulusu'nun tüm egemen, emperyalist güçlere karşı eşi benzeri olmayan bir onur mücadelesi olmuştur. Bu Zafer, aynı zamanda, tüm ezilmiş ulusların hatta tüm insanlığın özgürlüğüne, kurtuluşuna, başı dik ve onurlu bir şekilde yaşama arzularına örnek olmuş tarihi bir bayramdır.
30 Ağustos 1922'de kazanılan zaferin öncesi ve sonrası, tam anlamıyla bir destandır. Gidenler, giderken geri dönmeyi akıllarına bile getirmemişlerdir. Çetmilli Ali Çavuş sekiz yaşında bıraktığı oğlu Mehmet Onbaşıyla 11 yıl sonra Dumlupınar'da aynı cephede karşılaşıp, omuz omuza savaşmış, Çakırözlü Şemsi Hanım, kendisini asil bir tavırla feda eden Gül Nazik, Nezahat Onbaşı, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Çete Emir Ayşe ve adını sayamadığımız nicesi, vatan ve inançları uğruna candan ve canandan vazgeçmişlerdir. O gün Türk Ulusu, kadın-erkek, çoluk-çocuk istiklal olmayacaksa ölmeyi yeğlemişler, bu ruhla savaşmışlardır. O gün bizi başarıya ulaştıran o ruh halini hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.
Tarihteki başarılarımızı ve bu başarıların arkasındaki ruhu yeniden anlamaya olan ihtiyacımızı bugün de göz ardı etmemeliyiz. Bugün üzerinde özgürce yaşayabildiğimiz, vatan dediğimiz bir toprağımız varsa, bunu Kurtuluş Savaşı'nın Büyük Komutanı Mustafa Kemal ile silah arkadaşlarına ve canlarını hiç düşünmeden veren aziz şehitlerimize borçlu olduğumuzu unutmamamız ve o asil ruhu hep canlı tutmamız gerekmektedir.
Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazanılan ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli etken olan bu Zafer'in ardında, milletimizin istiklal ve hürriyet aşkı; kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır.
30 Ağustos aynı zamanda kuruluşun ve kurtuluşun şehri, bayrağın ve sancağın yere düşürülmediği Kütahya'mızın kurtuluşunun da yıldönümüdür.
Bu vesileyle; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,bu zaferi bize hediye eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan ve ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve bütün halkımızın Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşu ve 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.

Kütahya Baro Başkanı
Av. Ahmet ATAM
 
 
21.01.2018 Pazar